Denmark - Helsingør










Superfina bilder :)
Fina bilder !
Jättefint slott och fin bild på dig! Synd att det regnade sedan juu.
sv;
Absolutas, håller med till fullo. Jaa det hoppas jag! Kram ^^
sv: ja så länge det inte regnar! upplever hellre rusket genom fönstret haha...
kram
*svar:* Javisst äre bra? :D Vilken är din favorit deltagare då? :)
Så trevligt det låter och vilka härliga bilder ^^
sv: ja ganska jobbigt att vara förkyld så länge :/ men hoppas på att det släpper snart :)
Men åh så vackra bilder!
vilka vackra bilder, tråkigt att det började regna
du har väldigt vackert hår :)
Sv: Maja menade att jag ska vara rädd om mig, jag är sådan att jag alltid har något på gång, kan liksom inte låta bli, jag borde liksom ta igen mig också :)
kramar
Vad mysigt det ser ut! Jag börjar också längta till julen galet mycket nu, älskar att gå omkring i stan när belysningen är igång. Hög mysfaktor alltså!
Svar: Tack snälla! Ja, men ibland måste man vara det. Är jag på dåligt humör och ger efter så blir det bara en helkass dag rakt igenom. Men idag är jag både på bra humör + att det är fredag. Alla rätt ju!
Låter mysigt med en egendag på hotellet, jag älskar att bo på hotell :)
Ja, jag tycker om den. Lite läskigare än PLL ja, men inte så farlig :) Tufft ändå att hon dog i första avsnittet och nu spelar ande/spöke. Liten twist som dem fick till bra måste jag säga :)
Tack detsamma! Njut av er minisemester :) Kramar
Sv: Jaa, jag önskar verkligen att det hade passat hemma hos mig :)
Sv; tack va snällt :)
Så vackert det är, finfina bilder! :)
Fina bilder :)
allt bra?
Det förstår jag, hur varmt är det hos dig nu?
Så vackert!
älskar helsingör så vackert där =)
Fint, fast vädret kanske inte var den bästa! :)
Sv: Det är den härtills iaf och då jag älskar serien på tvn tror jag nog att bokserien är minst lika bra :>
Tack!!
Kram
härliga Bilder :)
så fina bilder :)
Fina bilder!
ser mysigt ut!
Fina foton, så kul när du visar foton så man får besöka olika ställe och se hur det ser ut.
Jättefint foto på dej.
Är så obehgligt men bränder är det ju alltid men man tänker lite till när det händer där man bor.
Har varit mycket bilar här som jobbar med el. Hemska tanke for genom skallen tänk om det är elfel eftersom det alltid är på samma ställe.
Njut av helgen vännen.
Kramar
sv. Har allt varit nervös och haft svårt och sova en tid, men nu börjar jag komma in i det hela :) Men det är väl inte allt för roligt ;/
SV: Haha tack!
Kramisar <3
Kul att vara i grannlandet! :D
Svar: tack och ja, min Onsdag var superbra. Dindå?
fint ! :I
åh va fint! ja den äger den serien
Fina bilder!!
Tack desamma finis (:
sv nja vill ha lite längre ner på ryggen
sv:
ja den är bra :)
Fina bilder!
aw puss på dig med! <3
Ja men så kan dt bli men nu är det verkligen DEAL! Innan JUL! Promise ? ;)
Puss och kram
har dom redan julpyntat? :O jag kollade nyss och det stod någonting om Hedenhös som årets kalender.. hoppas den är bra hur som helst för det sitter ju verkligen i en att kolla :p jag har heller ingen diagnos skriven på papper trots att läkare, sköterskor och människor utifrån säger att det är fibromyalgi.. senaste läkaren kunde inte skriva diagnosen då det inte var pga den anledningen jag var där då. den andra vägrade skriva då jag inte tog medicin.. det var bara det att medicinen var mot depression och självmordsbenägna.. vafan liksom.. inte det jag var där för.. så då kämpar jag vidare för att ha rätt i kampen mot alla som tror det är ett påhitt.. du ska aldrig känna att du är jobbig och tjatig gällande din smärta..
Vad mysigt det ser ut och vilken fin bild på dig! :)
SV:
Ja eller hur! Det finns inget godare :)
Fint, där var jag faktiskt i sommras och såg med på slottet :)
Åh så mysigt. Önskar att jag också kunde dra iväg sådär. Även om jag inte är någon vidare fotograf haha men det är kul att se olika ställen :) Ska du hitta på något kul under helgen?
Åh tack!
Ha en super fredag :D
Vad mysigt det ser ut att vara där :)
Vilken mysig dag, älskar att åka över till danmark :)
Jag är inte matfeg i regel. Tycker det är spännande med nya saker. Getost är speciellt, verkligen. Antingen gillar man det eller inte tror jag. Mesost är också speciellt eftersom den liksom är sötaktig. Påminner inte särskilt mycket om vanlig ost tycker jag.
På tal om ost så provsmakade jag ost i affären idag när vi handlade. Rökt cheddar (sjukt gott men det har jag provat förut) och cheddar med ingefära vilket var överraskande gott.
Åh, helsingborg var vi i i somras och tittade över till danmark men tog oss inte över. Kändes som färjan var för dyr för oss just då. Men det ser ju ut som helsingör är värt ett besök någon gång.
Svar: Sant men kan vara bra ibland så att man får till 4 personer istället för 2 kanske, så att man kan dubbla receptet eller så :DD
Jättefina bilder!
Åh, vad härligt det ser ut! :) Kram
Haha jasså! :)
Åh din scarf!
Vilken fin hårfärg du har!
Sv. haha okey. var det något speciellt i inlägget du höll med om eller hela? :)
Fina bilder! :)
SV: vad gulligt av dig :)
Ja, men visst var outfiten söt <3
Fina bilder :)
fina bilder :)
sv: Ja det kan jag göra, kommer väl göra ett inlägg om skillnaden med och utan :)
sv: javisst ser dom mysiga ut och så är dom rosa haha :P
Så fina bilder!
Ja det blir allt en del :)
supermysiga bilder! :)
sv; ja det är superkul! :D har du börjat kolla på elsas värld nu?
vad myyyys:D
Vacker stad. Ja nu längtar man lite efter julen.
sv. Ja, precis. :)
Mysiga bildet hörrudu! :)
Sv: ja precis :), just nu försöker jag välja mig noga ang serier. Alltså bara kolla på sådant som jag verkligen gillar eftersom jag ju redan kollar på många :)
Åååh, jag vill också till Danmark. Vandra runt och fota.... :) Ser ut att vara hur fint som helst där!
Ha en bra helg föresten!
Kram
Så himla fint!! :)
Svar: Hihi ja, och idag är det fredag! :) Hoppas du får en bra en! kramis
Fina bilder
*svar:* Okej, jag hejar på Ina, hon med svart hår :)
SV: Tack det ska jag nog!
Kramisar <3
Tack :D
haft en bra dag? :)
ja bara väldigt trött, plus hungrig , d?
GILLAS!
Trevligt med hotell :D haha så brukar det bli här också
Jadå den var lugn och skön :D
*svar:* Ja jag diggar Fredrik, han är så glad hela tiden men jag gillar Inas bakverk och det mkt bättre :)
Tack,d et är mitt finaste jag har :)
Ja idag har det varit bra väder här hemma också :) Hoppas att ni har det toppen bra i Skåne.
Sv tack :)
Så fina bilder. Var redigerar du dem?
Men ååååh där var jag flera gånger per år innan! har varit vid slottet också :D min pappa jobbade i helsingör eller ja i nivå under några år så var där jätte mycket och är där också ibland fortfarande, saknar det såå mycket! fina bilder! :D
Sv: hihi visst är hon :D
sv: nej, det har ju ingen :)
Sv; Starstable
tack så jätte mycket för din fina omtanke :) <3 jag hoppas på det bästa jag med och att slippa detta.. då är vi två ^^ jag vill också att det ska komma en till Greveholm men finns ju risk att det blir för mycket istället.. kram
ser supermysigt ut! har de börjat med julpynt i stan och så i sverige än? :P
sv: ja, jag kommer hem 12 dec. det lutar åt att jag drar till finland i jan/feb sen till sommaren...! :O
kramar!! <3
mums med hotellfrukost :)
sv. ja :D det är marsmallows :)stavning?? xd
Fint det var och kul att se!
Okej :) .. Det är inte riktigt min typ av film ;) Gillar inte romantiska filmer osv. Det ska vara action eller komedi
sv: det är ingen fara :)
Så mysiga bilder :D
Men åååh, sååååå fiiiint!! :D
Åh, vad mysigt! Helsingör är verkligen fint, älskar de smala gatorna & små gränderna :) Underbart att höra att ni hade det så bra :)
Jag kör aldrig med auto på kameran utan använder mig bara av de manuella inställningr :) Är dock dålig på att ändra slutartid etc. för att anpassa bilder. Kör mest på "P" & utan blixt, känns enklast & bäst så :) Har du några tips till mig? (a)
Håller med dig om att namnet är lite halvkasst men faktum kvarstår - underbar mat! Verkligen ett ställe att rekommendera :)
Hoppas ni får en underbar fortsättning på helgen sötnos, kramar!
Varma och fina bilder!
Jag älskar gamla slott! :)
Ha en fin dag!
Ja de är väl så. Men jag känner att jag vill fotografera Ayla lite Men de är ju lättare sagt än gjort. Även ungarna liksm. :(
Sv: jag lovar :) jag ska vara rädd om mig
du får också vara rädd om dig
kramar
Självklart :D va är planerna för idag ? :)
Tack detsamma fina du !:)
Sv :)
Ha en mysig lördag :)
Tack!Ja det 'är mysigt där : Fina bilder!!Gillar Danmark!
sv. Ikväll ska jag till farmor och farfar med en del av släkten och äta middag. Själv då?
Lät jättemysigt! =)
sv:
6 veckor tror jag det är :P
Jättefin slott där :)
sv: Ja, fridfull och passionerad :D
Hur är det med dig idag då?
Sv: det samma :)
sv: ja, äntligen helg! :) Så skönt.
Sv: Varsågod
ååh! ser sjukt mysigt ut! tror jag har varit där någongång.. längesen dock..
jo då det gör jag.
gillar verkligen gränderna å kullerstenarna så pitoreskt
känns lite gammalt =)
Låter ju riktigt underbart, hoppas ni hade så mysigt som det ser ut!
SV: Haha, jo, det är ju lite läskigt. Är ju bara 2 år äldre än de som går i 2an på gymnasiet; kommer dock inte avslöja min ålder för dem - det är som att be om respektlöshet...
Tack för att du bryr dig, uppskattar det verkligen till 1000... Tror dock att det enda som kan rädda mig är jag själv; om nu inte jag lyckas hitta någon som verkligen kan göra allting värt att kämpa för, någon som kan ge mig den närhet & uppskattning jag behöver..
Kram! <3
DOm sista bilderna är som en saga!
SV: kanske blir det någon dag, just nu håller jag på en annan bild hihi
puss
Så otroligt fina bilder! :)
Svar: Ja verkligen! :/
sv: ja det var det :D
fina bilder :)
Sv; sov ganska länge idag vilket var super skönt!!
Danmark är mysigt :)
Fin blogg :)
Vilka fantastiskt söta gator och hus!
sv: Åh tack :)
Jag också!
Vad underbar stund du hade, synd regnet kom. Men sjukt fina bilder
Sv: Okej :)
SV ja det är den :D fast jag har andra favoriter :)
sv: det var det inte haha! :)
sv; Tack så mycket :)).
SÅ lite så:)
Fina bilder!
Sv: Nope, men det vart ett fint avslut!
Kram
Ser väldigt mysigt ut. Lite snö på det också så skulle det var rena julstämningen. Men det kommer väl snart det också. :D
SV: Ni kan ju alltid köpa det i framtiden. Tror dock att man blir väldigt van vid såna sängar. Dumt ifall man tvingas byta till en "vanlig". ;)
kram
Sjukt mysiga bilder :D
SV: Tack! Hoppas att du också hade en fin fredag!
Sv: Men åh vad roligt att du tycker det! :D Okej! Är du nöjd med blogg.se då? :o
Så mysiga bilder, det är mysigt där i Helsingör :)
hur länge ska du vara i danmark?
Mysiga Danmark. Fina bilder förresten!
Du är så himla fin <3
Vi åt kycklinggryta med ris, massa alkohol, choklad, chips, gifflar, morotskaka. det var typ det.
Du har sagt i flera år att du blivit tjock, än så länge har jag inte sett så mycket av din tjockhet faktiskt..?
kramar
åhh va fina bilder, så himla mysigt det är där! :D kram
Sv: Åh tack sötis!! :D åh ja verkligen!! japp, eller ja jag har ju inte bott där länge men som sagt så bodde ju pappa där och kom hem till sverige på helgerna så vi var ju nere hos honom en vecka på sommaren ibland och på helgerna o så :D
Fina bilder!
sv: Ja, det gjorde jag allt :)