Lanzarote, dag 5


















Väl tillbaka på hotellrummet var vi trötta, men glada och kvällen gick mest i lugnets tecken. Dagen avslutades med en mysig middag och sen stupa vi i säng. Det tar på orken att vara i rörelse hela dagen lång.
Verkar så härligt. :)
Men vilka äventyr, upptäcksturer och strapatser ni är ute pa! Förstar att ni tog det lite piano sen efter en hel dag i rörelse.
det är så härligt att gå promenader och inte veta riktigt hur det ser ut där man hamnar, riktigt spännande! Och vilka vyer alltså! Helt underbara bilder du fick med dig <3 vilken tur att ni gick dit!
Sjukt vackert!
Åh vad fina bilder♡♡
Måste varit riktigt skönt att sova sedan den dagen:))
Hoppas du får em bra vecka, kramar!
Åh, härlig promenad. Sånt jag älskar=)
Nej det är inte lätt när det mesta känns skit. Inte lätt at tlåtsas vara positiv och det är inte alltid lätt att säga som det är. Hitta rätt ord, vilja dela.
Det ser ut att vara ett riktigt fint ställe:)
sv: dem är bra till lite allt möjligt:) Kramisar♥
Saknat dig också så otroligt mycket! Nu är jag tillbaka igen och det känns skönt. Livet har helt enkelt varit alldeles för svårt, orken har inte alls funnits och det gör fortfarande ont...men jag både vill och behöver vara tilbaka.
Dina foton är så härliga att för mig drömma mig bort i <3
Hur har du det sötaste?
KRAMAR <3
Vackert!!
Läckra bilder, ser härligt ut trots att solen uteblir
Så himla fina bilder! Är så avis, men har två resor bokade i sommar :D
Ser helt fantastiskt ut!
Wow vad häftigt, det är sådant man inte upptäcker om man faktiskt inte gör som ni och ger sig ut. Så underbart det såg ut!! Massa fina foton från Lanzarote, blir alltid ressugen när jag ser dina resbilder :)
Hoppas allt är okej annars? Kramar !!
Så vackert!
fina bilder som alltid . gud så mysigt det verkar att va där.
Hoppas allt är bra o du har en fin start på veckan kram
När det är en av varje så är det alltid tvåäggs tvillingar :)
Hoppas du har en bra vecka, Kram!
Bild 2 ser helt underbar ut :)
Det här låter ju ändå som en ganska fin dag om man jämför med de andra under resan. Härligt och skönt att iaf få en fin dag och promenaden där lät ju inte helt fel :)
SV: Ja precis, det är jättebra och jätteviktigt att det uppmärksammas såhär. Idrott är som sagt så mycket mer än bara idrott. Det kan ge så mycket mer än bara en god fysik. Tyvärr är det ju så att många synskadade sitter vid datorn och gör inte så mycket. Jag hade varit en av dem om jag inte hade haft idrotten, det kan jag säga. Nu är jag inte det och det är jag glad för. Det är dock viktigt att fler aktiveras fysiskt, för, som sagt, det är inte bara idrott, det kan ge mycket mer än det.
Ja precis... åker man iväg sådär vill man ju ha sol och värme kan jag ju känna. Men att ni har råd och resa så mycket... Härligt! :)
Haha ja, klart man ntjar de resurser som finns, resan blir ju betydligt billigare så också, när boendet redan är fixat ;)
Ta hand om dig du också! :)
Du har verkligen ett öga för att fota hamnar :D Tycker alla dina bilder är fantastiska, men hamnar.. du får till såna otroliga vinklar!
Svar: äh tack :) första veckan mådde jag bra! Men jag är jättekräsen med mat och äter bara kyckling som kött typ, vart väl trött på solen och värmen o så var jag med min bror och hans tjej den veckan och dom tvingade inte i mig mat som mamma och pappa gör när jag inte äter. Längtade väl hem till min pojkvän också antar jag ;)
självklart ordnar jag det!:-)
Vilken härlig promenad ni om ut på men jag förstår att ni somnade gott på kvällen :-)
Tack, superfina bilder=)
Du fångade verkligen vädret med.
Det brukar finnas en del stora fiskar långt inne i den marinan. Såg ni några? Det oväntade blir ofta det bästa! :)
mysigt det ser ut
Men tack detsamma! Och ja haha, måste ta tag i det!
Åh andra bilden så underbar, så fint med vita tegelhusen. Var på Santorini förra hösten och ut så också.
Sv: ja men det är socker i chokladmjölk å dricker jag de föra jag ska sova blire inge bra.
Det ser kalt ut där du är! ...... Barn är härligt raka De gör sig inte till! kram!
Men., vilken promenad, för mig låter det som om det var jättelångt, klart att ni var trötta då ni kom tillbaka till hotellet.
Vilken utsikt, vilka vyer och vilka bilder. Tjusigt.
En liten extra poäng detta också att du kom dit du ville fast en annan väg.
Varm kram till dig.
Himlen ser grymt cool ut på bilderna!
Härligt med en sån promenad och vad kul att ni kom till hamnen sen! :)
Förstår att ni blev trötta efteråt ;) Låter som en bra dag :)
Sv: Åh tack snälla du,det värmer<3 Verkligen!
Har så mycket i huvudet som far runt och känner mig lite stressad :( men försöker att fördela och tänka positivt, men just nu går det sådär.
Tack för peppen<3
Jättehärliga bilder!
sv; Tack så mycket fina du! :)
åh så fint! :D
Sv: Tack fina du ♥
Så fint! Skönt att bara gå ibland också utan att veta var man ska =)
ååh vad jag vill åka utomlands nuuuu!! :P
sv; ja visst är dom fina? :D älskar dom verkligen! ^^
Förstår om ni stupade i säng efter att ha gått så mycket. Mysig staden med båtarna såg ut måste jag säga och kul att du kom dit ändå.
Har varit piggare idag, vilket är tur efter en intensiv dag i skolan. Tro det kan vara så att vädret påverkade en del igår.
Kramar
Så himla fint det ser ut :)
Åh så fint!
så härliga Bilder :)
sånt tar verkligen på orken även fast det är kul :)
sv: ja känns jätte skönt :)
Åh vad vackra bilder! :) Blir inte alls sugen på att resa :)
Vilka fina bilder! Såg ut som en väldigt fin stig där vid klipporna: )
Fina bilder :)
Vilken häftig utsikt där över husen! :)
Sv: Åh tack så mycket, vad glad jag blir! :)
Vilken fin blogg du har vännen :)
Sååå himla fina bilder <3
Låter och ser helt underbart ut!
Sv: Haha ja, frustrerande är bara förnamnet!
Vilja bet inte sönder en massa saker heller o inte på bordsben o så heller. Men jag var snabb med att ge henne men och leksaker när det kliade som mest i tänderna på henne. Våre händer och armar osv fick ta en del smäller däremot eftersom hon bet när hon lekte med oss också. Var nog både i leken och kliandet i tänderna som kom in där. Men papper är hon extrem med, nu med, hon älskar att leka med det! Annars har jag hört att det är vnaligt att dom tuggar sönder skor med ^^
Riktigt vackra utsikter!:) En av de bästa sakerna med att åka iväg till nya platser är just dessa promenader som leder till ännu fler nya platser...och tröttheten på kvällen efter allt promenerande så klart!:P
Ser fantastiskt ut
Mysigt att avsluta dagen med en middag! Fina bilder :)
Det lät och ser ut som en riktigt mysig promenad. En alldeles speciell natur. Tack för att vi fick vara med på promenaden! :)
Jag har pratat med zumbapassets ledare och du är välkommen att vara med nån gång om och när du känner för det. Säg bara till så kan vi kanske ta en fika efteråt på ett mysigt café precis mitt emot gymmet? Eller rentav lunch?
Älskar bilderna på vattnet! SÅÅÅ snyggt! Alltså att jag aldrig varit i ett varmt land med palmer och turkost vatten är sjukt.. Hoppas på en resa i sommar!
Fina bilder!
hihi jag kan lova att de där havre- och nougatkakorna är himmelskt goda! :) Man kan inte bara ta en bit, haha. Å de är så himla lätta att göra också :)
Jag tycker det ser så läckert ut med alla små vita hus som ligget tätt tätt tätt :)
så fina bilder!
sv: Åh ja visst ser det gott ut! kram
Så häftigt! :D
Svar: Tusen tack <3 :*
Härliga bilder :)
sv: Oj, det var ju mindre bra! Jag tycker då den är himla fin, hehe :)
sv: shitt vilka fina bilder! du är så duktig :) älskar din hårfärg förövrigt, blir nästan sugen att få tillbaka ens riktiga hårfärg nu bara för de haha.
vackra bilder! :)
Gud så fint och vackert de är där! :) kram
Vackra bilder <3 du är jätteduktig!
Alltså vilken otrolig resa :D vilken utflykt ni hittade på också :)
Mysigt att avsluta dagen med en middag!
Ååå så vackra bilder.
Synd att det inte var blå himmel...
Kram!
underbar promenad =)
vilken utsikt wow...
å riktigt fina bilder, ja gillar att de är lite mulet
de gör att de ser mindre "turistiga " ut om du
fattar hur ja menar?
Kram
Vilken härlig promenad och vilka fina bilder du fick till=))
Så otroligt vackert! :D
sv: igår blev det kondition och idag körde jag armar :D
Du är verkligen en så sjukt duktig fotograf vännen och jag har så mycket att lära av dig känner jag. Är själv så förtjust i att fotografera då det funkar lite som terapi för mig. Jag hittar någon slags ro och mår bra av att fokusera på något annat och få till fina bilder och vinklar. Känner dock att jag har en bit kvar hehe men ska verkligen träna på att bli ännu bättre då det är ett intresse som jag har :)
Skulle vara så underbart att åka på en resa tillsammans med dig! Skulle verkligen vara ett minne för livet och så roligt att få uppleva♥
Tänker på dig vännen. Hoppas du får en fin onsdag♥
Så fina bilder! Längtar tills jag ligger på stranden på Kreta och gottar mig :) Svar: Jag har bara använt lokalbussen genom att åka in till Chania, annars är det enkelt att promenera och ta sig fram till fots. Bussen funkar jättebra! Kostar knappt något och fungerar lika bra som hemma!
Längtar bort så mycket!!
Så himla fint tagna bilder! :D
Super fina bilder! :)
Ja visst är de fina, de kommer nog passa bra i babyrummet sedan :)
Åh vad fint det var vid hamnen, det ser verkligen lugnt och skönt ut där :)
sv: tack så mycket och det är du också fina du ♥♥
så mysigt :)
Vilka fina bilder du har fotograferat!
Sv; Tackar!
Jag köpte allt via internet, jag är super nöjd med dem men faktiskt inte testat dem men ska göra det på söndag! :D
Ja, visst var klänningen fin och även billig! :D
Kram!
fina bilder :)
Jättefina bilder :D
Så fint!
svar: Ja alltså får man ordentligt med sömn så skulle ju inte kroppen påverkas lika mycket - men jag sover på tok för lite. Jag ska prata med mamma om hela grejen - för hon påverkad ju trots allt av ifall jag skulle säga nej till det. Dock känns det som att hon skulle tänka mer på pengarna än och att man liksom får härda ut. Men vi får se... Har jag tur så slipper jag tacka nej och kan bli utringd vid ev. förkylningar osv.
Tack för din kommentar vännen <3 Det är tröstande att veta att fler tycker det är okej om man tackar nej av den anledningen. Att folk inte säger att det bara är att "bita ihop".
åh så fint, vill också!
Ser härligt ut! :)
SV: TacK! :)
ååh va härligt!!
Haha nu sitter jag ju här på bussen och blir röd i ansiktet.
Tack så mycket vännen :)
Hur hinner ni resa och se så mycket hela tiden, blir lite avis :P
Så häftig miljö!
Fler fina bilder från Lanzarote. Fin hamn och vacker utikt!
Fina bilder! :) kram
men vilken härlig promenad!! :)
sv: hihi, jag är nästan lite avis på mig själv ^^ jo precis, min morbror och moster har jobbat där i snart fem år. det här är deras femte och sista år, sen flyttar de hem igen till sommaren. så vi ville passa på att hälsa på innan dess! så vi ska väl turista runt lite på safari och sånt :) sen har jag ett fadderbarn där nere också som jag ska träffa, lite läskigt men kul! vad ska man säga liksom? haha. åh, jag är så blyg av mig :P hatar det.
hahaha, eller hur!! XD vet inte riktigt vad det är, men den ser rolig ut iaf.
nej, inte alltid. hon skrattar ibland också. gårdagens utbrott var en baggis, det varade bara i någon kvart eller så ;) men jag är förvånad att det inte kom tidigare med tanke på den cirkus vi hade med bankkortet..!
kramar <3
Ja, det är bara det att jag hatar salstentor.. Hemtentor , när man sitter en hel vecka & skriver, kan jag tycka är kul. Detta är bara bläää.. Kursen är dessutom väldigt omfattande så svårt att hålla isär allt men men, det får gå som det går helt enkelt (försöker vara positiv iaf, haha)
Jag har en kurs kvar denna terminen, då har jag två inlämningsuppgifter samt en sista salstenta den 3:e juni seeeen, SOOOOMMAAAAARLOOOV :D
Hur är det med dig vännen?
Kram
Joo, förstår att ni var trötta efter den dagen :o Ser fint ut, tkr jag ^^
Låter lite som paradise on earth. :-)
Ser ut att vara helt fantastiskt där borta!
Vilka fina bilder! Snyggt nedtonade och vackra vinklar. :)
Sv; Tack! <3
Ja, det tar på krafterna. Men det är ju så himla rolig att få se de där oupptäckta delarna av ett ställe man besöker :)
Svar: Haha, tack snälla! Men blir verkligen inte bra på alla bilder jag tar, väljer bara de som ser minst odrägliga ut att lägga upp ;)
Jag har varit sjuk sedan i fredags, så har väl inte mått alltför bra. Men känner mig riktigt på G nu igen och ska försöka mig på att jobba imorgon igen. Hur är det med dig? Kram
Älskar alla dina bilder, så himla kul att se. Vill så åka dit efter alla dessa bilder. :D
Härliga bilder :D Kul att ni hamnade där ändå hihi ^^
Sv: Kul att du tycker det :)
Jag hade svårt med frukost när jag gick i högstadiet, men nu är det det bästa :)
Vilken otroligt fin marina! Jag gillar den verkligen :)
Men tack!
Fina bilder :)
Förlåt för sent svar!
Jag är ingen glassälskare, men den var god :)
Låter verkligen helt underbart ! :) Det är oftast det spontana som blir bäst på resor :)
sv; tack! :)
Ser jättehärligt ut :)
sv: haha jag är exakt likadan! tränar alltid i helsvarta tights. Det finns så många snygga tights med mönster och färger men jag kör på mina vanliga tråkiga svarta :P haha.
Låter mys, och ser härligt ut!
Fina bilder. Känns avslappnat och skönt. :)
härliga bilder :)
haha snäll kompis du har som skickar sms den 24;e varje månad :)
Verkligen vackra bilder1
sv: Åh det låter ju supergott! kram
Det var verkligen trevligt att få se bilderna och läsa om Lanzarote. Jag har inte varit där, men på Tenerifa i Puerto de la Cruz. Vi har bott där säkert 25 gånger om i Puerto, då det känns som hemma där. Naturen på Lanzarote liknar den på Tenerifa. De är väl båda gamla vulkanöar?
Sv: Det är inte så ofta jag shoppar loss, men den här veckan hände det ju 2 gånger om.
Kram/Gilla