Hembakat vörtbröd till jul

50 gram jäst
50 gram smör
15 dl rågsikt
3 dl porter
1,75 dl svagdricka
1 dl mörk sirap
0.5 msk salt
0,25 tsk mald nejlika
0,5 msk mald ingefära
0,5 msk mald pomeransskal
0,5 msk stött anis
0,5 msk stött fänkål
1. Ta fram smör, sirap, porter och svagdricka en stund innan så de blir rumsvarma.
2. Smula jästen i en bunke, häll i porter och svagdricka och rör runt tills jästen löst sig.
3. Tillsätt smör, sirap, kryddor och det mesta utav mjölet. Spara en del till utbakning.
4. Arbeta degen kraftigt tills den är blank, smidig och släpper bunkens kanter.
5. Täck över degen med en ren kökshandduk och låt den jäsa i ca 45 minuter.
6. Ta upp degen på mjölat bakbord, dela den på två, knåda varje del ordentligt och forma dem sedan till limpor.
7. Placera limporna på en plåt med bakplåtspapper, täck över dem igen och låt dem jäsa ca 45 minuter till.
8. Värm ugnen till 225° och grädda limporna nederst i ugnen i ca 50 minuter.
9. Låt limporna svalna på galler.


sv, jaha okej varför inte det? :(
ja jag hittade en del jag. även första gången jag var där :)
Vad gott det ser ut! Kanske man borde testa nån dag framöver! Ha en fortsatt fin Fredags kväll! :)
så gott med hembakat!
Nej det är den inte :) Vad bra att du sa till för jag glömde skriva källa, ska fixa det direkt :)
sv. JA!! Nu har det kommit snö som lagt sig, runt 2-3 cm. :) :)
sv: jaha okej skoj :)
sv: Ja, mitt vanliga element fungerar inte och det blir så fruktansvärt kallt här inne på vintern då det drar ifrån klädkammaren som av någon konstig anledning inte är isolerad.
sv: ja alltid kul att få det man köper lite billigare :)
Gud så gott, måste jag se till så det bakas här hemma :)
- de va så lite så :)
tack ska du ha
Åh vad gott. Måste prova det :)
SV: Idag föll snön också, och denna gången ligger det betydligt mer kvar! :)
Kram!
Oh, vörtbröd som är så gott! :D Blir det lika gott/godare som det man köper? :)
det var väl inget fel på den här bilden??!
sv: visst var den!! ^^ hehe, de frågade om jag kunde göra pannkakor till dem någon dag, så jag gjorde det tills de kom hem från jobbet :)
ja, jag hoppas det! mamma har inte bakat någonting än, så jag hoppas verkligen inte att hon gör det innan jag kommer hem!!! det jag verkligen inte vill missa är dock pepparkaksbaket. hur ska jag då kunna bygga ihop någon rolig skulptur liksom? ;) hehe
kram!
gott
På semester är det underbart att läsa, jag glömde bort tid och rum där på stranden i Turkiet, var helt uppslukad av boken :)
duktig du är som bakar :)
åh va bra
Ser du också Idol-finalen ikväll? :)
Sv: Det är har avtagit lite, det är ju inte lika galet som det var i Götet och Skåne, men det blåser mycket. Så det är rätt stormigt haha :) Men det är på sin spets nu tror jag, kom precis in med hunden, knakade massor i träden och tog tag i en riktigt mycket.
Såg gott ut.=)
Jo det var faktiskt ganska länge sen jag skrev om dom :S
Kram
Visste ej man gjorde julvört på alkohol spännande
gott!
Sv: Åh vad kul att jag kunde hjälpa till! :D
Gud så gott :D
Sv: Ja det är det verkligen :) Jag hinner inte så ofta byta färg på mina naglar, men min kompis byter jätte ofta och har alltid så fina naglar. Hon är så extremt duktig!
aha okej :) Jag har följt det i år, brukar inte annars vara så brydd om det. Jag hoppas att Elin vinner, kul att hon är härifrån Umeå också :D
va gott:D
Så gott med hemlagat vörtbröd!
sv: ja verkligen :)
Mums med hembakat tack för receptet
Vad duktig du är som bakar Då luktar det gott om din bak idag!! På med vinterdäcken onödigt att få böter. Du kan ha mycket roligare för dom pengarna!
Det är lätt att glömma. Men ja jag tycker det är viktigt att skriva källa när man lånar en bild, så slipper man råka ut för något missförstånd eller så :)
Varenda gång jag läser igenom recept och det står med anis läser jag alltid "anus" förstår inte varför. haha
sv; Ja, verkligen! Känns onödigt att köpa kläder för bara ett par månader, framförallt nu när det bara är tre månader kvar :).
men hur definierar du perfekt egentligen? vad är det som bestämmer om den är perfekt? ;) jag tycker iaf det var en bra bild! :)
hmm.. jag vet inte, frågade inte :P
jadu, det hoppas jag med!! *håller tummarna* sa att hon skulle prioritera städningen först, hehe ;)
kramar <3
gott :)
sv: nä men eller hur haha :D
haft en bra fredag? :D
Sv. hihi taack! :'D kram ♥
Hahaha ja verkligen! xD
Mmmm nu börjar tiden med julbak, det kommer att lukta gott i alla hus och stugor en tid framöver
Åh så smarrigt :-)
så gott :) det bakade jag också förr
kramar
ser jättegott ut ju, måste verkligen prova. Tack för receptet! :)
Du är duktig du, ser jättegott ut! :D SV: jaa, blir jättegoda! Hoppas att du har det bra i Danmark nu vännen! :) Kul att komma iväg som sagt! Kramis
sv. hihi okej, ja här hemma gillar vi kalendern :)
Vilken söt header du har!!
Trevlig kväll
Kram Emelie
Vad det är gott med vörtbröd!
Gott!
sv: tack :)
Vörtbröd är ju det bästa! Men har aldrig testat att baka själv. Svagdrickan var en överraskande ingridiens.
Svar: Nä, jag brukar inte baka vörtbröd.
Låter gott!
Sv: jag bakar inte så ofta... Men igår gjorde jag lite julgodis ;-)
Mumsigt!
Ser riktigt gott ut :)
Åh vad gott med hembakat bröd!!