Cypern - Sista bilderna














Åh snorklat har jag aldrig gjort!
Underbara bilder, as usual! Men du, dum fraga, vad är en coca cola bat? O hur ligger det till med förkylningen/febern? O en till fraga, isbjörnen, är det mest du eller Affe som tar hand om henne? Eller delar ni 50/50? O är det din första hund?
Hoppas du far en jättejättefin helg!
Sv: ja det gör jag verkligen :D
Så fin design!
Du hade ett annan blogg adress förut, om jag minns rätt? :D
Jag känner nämligen igen typsnittet här i kommentarsboxen, och texten över. Eller är jag helt fel ute?
SV: Premiär. Hahah!
ni verkar ha haft det helt underbart :)
Spökstaden hade jag glömt... =))
ser härligt ut!
Som sagt, riktigt vackra bilder! Blir ju sugen på att resa iväg nu. Dock saknas både ressällskap och en annan resa startar ju faktiskt redan nu på måndag....
Sv: Den kommentaren gjorde mig alldeles varm i kroppen! Vill så gärna träffa dig någon gång och lära känna dig. Du verkar vara så underbar!
Kram! <3
Sv: Haha, vi är alla olika! Tur är väl det.
åh, vad jag vill åka utomlands när jag ser de här bilderna! bada i havet, snorkla.... ah!
sv: hihi, jajamän!! mitt älskade stjärnfilter ^^
jo, det kan jag förstå, att du inte vill flytta ifrån pojkvännen så lång tid. men finns det inget på distans då?
kram!
Vackra foton och det fanns säkert en mening med att du glömde kameran.. istället kunde du njuta av stunden på ett helt annat sätt :) Stunden är nu!
Snorkling är en dröm <3
Kramar fina vän!
Det låter bra de, jag har inte så många läsare pga att jag inte är aktiv längre så slipper svara på så mkt :)
haha Vad gör du ? :) kram
fina bilder
så fina bilder!
svar: ja riktigt gott :D jag tror den kan vara riktigt bra faktiskt!
kram
Var du uppe i den där ballongen (eller vad det är)?SV:Ior är så söt!
Fantastiska foton som vanligt! Känner igen mig. Va där för många år sedan... Kram
sv : Vad tråkigt , du får krya på dig och träna igen sen när du är frisk :)
Åh vilka härliga bilder!
Vad ska du hitta på för Kul i helgen då?=)
Jag söker och letar lägenheter varje dag, så är ihärdig, men än inte fått någon :)
gillar verkligen bilderna blev väldigt förtjust i den av fiskebåten just utanför land =)
buffert zonen... Patrullerar Fn-styrkorna fortfarande där, måste ju va närmare 40 år sen turkiska invasionen???
Kram
sv: inte vad jag märker ännu lol
men vår bildredaktör vill det som sagt :P
Så härliga bilder!
Bara att dra ut, de bästa bilderna är alltid de oväntade =)
Orkade du dig ut på det? Bra! =)
Jag söker av alla olika slag, men jag säger NEJ till att bo hos någon, eller dela toalett eller så. Då kan jag lika gärna bo hemma än så länge..
Jo lite till :) jag ska gå i tävlingsform så lär ha mer form på kroppen då!
Du som är hemma om dagarna osv. :)
Får du någon sjukförsäkring eller så? :)
Nej men ska jag bo med någon helt främmande person.. många anser ju att man ska bo hos varann.. när det är bostadsbrist osv.. då bor jag ju hellre här och betalar för mig :P
Lugnt annars?
ja, asså om du inte redigerar kan du ju vänta lite :) men gör inget med ljuset eller nåt?
sv: Jaha okej. Det är ju jobbigt när man måste läsa till extra ämnen och så. Det måste ju jag göra. Har ju ingen gymnasieutbildning, bara från högstadiet har jag betyg och det kommer man ju inte långt på..
Absolut. Ska kolla med min vårdcentral o be dem om hjälp så jag får prata med en psykolog och dietist. Håller med dig helt och hållet om det att med min nuvarande samtalskontakt så står vi liksom bara på samma ställe och stampar. Kommer inte vidare liksom. Det finns ju annat i livet som man bör fokusera på. Att ha ett liv liksom. Men jag är jävligt rädd för att flytta hemifrån. Vara med mig själv. USCH. När du flyttade hemifrån, flyttade du själv då eller flyttade du ihop med din pojkvän på en gång?
kramar <3
ah jag förstår :)
du tar väldigt fina bilder :)
Jag håller verkligen med dig. Man ska inte sitta och jaga statistiken, jag gör aldrig det. Visst är det roligt att få uppmuntrande kommentarer om vilken fin bild jag lagt ut eller kommenterar det jag skriver, men det är inte för andras skull jag bloggar, utan för min egen. För att jag ska kunna återgå till alla minnen och bara sitta och läsa. Läsa då Jenny blev född mm. :D
Ja, ta och gör det. Dokumentären var verkligen intressant! :D
Trevlig helg på dig samma, ifall du inte hinner se detta förens på lördagen eller något :)
sv tack detsamma
svar: såklart jag kan! påminn mig bara ifall jag skulle glömma för har minne som en guldfisk!
Det är så härligt att åka på utflykter när man är utomlands!
Härliga bilder som alltid! :)
Man blir så sugen på att resa när man ser dina bilder =)
svar: hehe jaså =) Ja ansiktsmask är ju bara så skönt =)
sv, ja men det är ju så! det ser asgott ut så man ska köpa men det smakar typ.. ingenting :(
Alltså åååh vill också!
så härliga bilder :D
Åh vad mysigt och fint!!
sv: Tack sötis ♥ Så lite så!♥ kramisar
Åh så härligt, fin upplevelse =)
SV: Jaså hehe :)
Jag har ju inte mina grejer här inne nu såklart men sängen är kvar i samma rum iaf ;)
En bror kommer snart ta över mitt rum men än är det kvar som jag lämnade de :)
Åh, så himlans fina bilder <3
Jag fick köpt en god deospray till kusinen, diesel, så den var lite finare <3
Vilka underbara bilder! =)
sv: :)
ÅH ÅH ÅH
Svar: haha ja så himla jobbigt med dåligt minne ju ;)
Kram
Åh så härligt!
sv: Det låter bra men kör försiktigt nästa vecka om du inte är helt frisk men det tror jag nog du gör ;)
allt bra annars förutom att du är sjuk ? :)
Vilka härliga sommarbilder.....Tänk om vi fick ha varmt och skönt året om :)
Trevlig helg!
sv det hoppas jag verkligen :)
tråkigt att man inte fick komma närmare spökstaden, ville också se den när jag var där :/ känner iaf igen det mesta från dina bilder åh :)
Åh vad härligt och fina bilder! :D
Testade ni inte parasailing? :)
sv; Vi har handlat, hälsat på hos min mamma och varit ute och lekt. Ikväll blir det fredagsmys. Själv då?
Jag är också höjdrädd så mej får de inte upp på höga höjder. Är livrädd för att flyga...
sv mm hoppas det kommer bli bra det är tjoktarmen som ska undersökas så då är det koloskopi
Fina bilder!
Sv: Ja, nästa gång :)
sv mm de låter läskigt men hoppas jag mår bra sen eftråt tack så mycket
sv kommer vara skönt sen när allt är över. mamma har lovat mig att jag ska få en belöning så ska tänka ut nåt bra som jag vill ha
Ja, precis. Jag tycker om att gå bakåt och läsa min blogg t.ex. den dagen jag och Niclas träffades, den dagen Jenny föddes eller något liknande. Tårarna kan rinna av glädje ännu idag för att både dessa mirakel har inträffat!
Haha, det kanske är så det är? Jag vet ärligt talat inte. Det var ju synd... Det hade jag tyckt att vara intressant som är intresserad av detta. Men finns jätte många dokumentärer som du kan bläddra igenom t.ex. på youtube eller andra ställen :D
på 3 år har jag haft 8 skov och det är inte bra så nu hoppas jag min läkare hittár en bra behandling till mig :)
sv: Det låter super bra , vad är det du brukar träna ? :)
Ja precis, presentkort är så himla bra och smidigt när man inte vet vad den andre gillar :) Jag har ett presentkort på hemtex men det ska min mamma få eftersom det är en affär som jag aldrig hittar något i.. Så hon ska få det och så får jag motsvarande summa kontant av henne istället :) Sen har jag ett presentkort på Åhlens också kvar sen examen, det är rätt bra för där kan man ju köpa både kläder, inredning, smink och parfym :)
Har du några planer för fredagskvällen? :)
sv: ja tack! det hoppas jag med :)
sv antaligen har sjukdomen spridit sig längre upp i tarmen så hoppas nu att dom hittar felet :)
Sv: Ja, den var riktigt hemsk! :P
Ja riktigt mums och så går det fort att göra dem :)
Haha okej varför är du tjurig på han om jag får fråga? :P Här blir det också en lugn kväll framför tv:n. Är inte alls pigg då jag fortfarande är dunderförkyld, så jag sitter här med massa näsdukar, halstabletter och nässpray och hostar och snorar, haha! :P Tänkte försöka tidsinställa några inlägg av årsutmaningen under kvällen, se tv och lyssna lite på musik. :)
Hoppas du får en fortsatt fin kväll <3
sv: Okej men badminton är ju både bra träning och riktigt roligt :)
Mysigt med en liten utflykt :)
sv: hihi okej :)
Vackra bilder!
En Coca Cola båt? x'D
Härligt!!
Jag vill inte utmana mej ,så jag stannar på säker mark :-)
sv:jag har tänkt att testa denna kycklingrätt nånting nu framöver. antingen i helgen eller till veckan :)
jag tycker också att det är konstigt att mina kontakt inte hjälpt mig mer. det är ju faktiskt hennes jobb. så vi får ta tag i det här nu och hitta en lösning tycker jag.
nej men det är ju som mig. jag blev sjuk när var var 13, och mitt mentala jag är väl kring 14 - 15 fortfarande.. känner mig inte ett dugg vuxen. okej jag är mogen som person, men inte fan känner jag mig "vuxen" så eller. som mina kompisar, herregud! jag tänker bara, "nej men ni är ju bara barnen" fast så är det ju kanske inte riktigt..
men det är ju en bra lösning som ni gjorde. att ni bodde ihop som kompisar också! det funkar ju minst lika bra :)
men nu så bor du med din pojkvän? :)
åh tack snälla du. jag önskar dig en fin helg också. har du några planer?
kramar <3
Sv: Jag skulle ha städat, men luften gick ur mig efter maten :P
Vi kom från norrsidan av Cypern och kom inte nära Famagusta. Vi såg några byggnader som var som spökhus. Där fick man inte plåta, men min kamera lydde inte. :) Fina bilder från båten!
sv jag ska försöka inte tänka på det
Jag ska se till att vila men även plugga i helgen sj?:)
sv: Tack så mycket och detsamma :)
Guud vad härligt!!
SV: Jo men absolut :) Mina barn ska få ha kvar sina rum i vårt hus så de alltid kan komma hem :D (säger jag nu hehe) ;)
Tack detsamma, ha det underbart!! =)
Guud vad kul att snorkla!
fina bilder :)
Det skall jag göra. Skall bli skönt med en sådan dag imorgon :)
Tack det ska jag, blir bara fredagsmys här hemma <3
Nej jag har inte sett den och vet inte vad den handlar om, men har hört namnet och att den ska vara väldigt bra :)
Ja krya på oss! Hoppas att vi blir friska nu i helgen både du och jag. :)
Okey. :(
Men man får aldrig på något vis ge upp!
Man måste kämpa=)
Jag har kämpat i hela mitt liv och fortsätter kämpa än:)
jo jag håller helt med! jag är likadan när det gäller gym, men när det handlar om friidrotten föredrar jag att träna med gruppen. det blir en härlig gemenskap och man peppar varandra :) det blir liksom något socialt. men är jag på gymmet kör jag helst själv.
det är supergott!!! :D ibland rullar jag in en banan istället för hallonen. lärde mina kusiner det när jag var i finland, så de började äta så, haha ^^ ja, du får tipsa din sambo så kan ju han vara försökskaninen ;) dock godast med hemgjort jordnötssmör :P
kram!
Tack Raring :D
ohh du får inte sluta lägga upp dessa underbara bilderna.
älskar bilderna, ser hur bra som helst ut. Vill med dit!! D:
Sv: Tack vad gullig du är! Det gick riktigt bra. Har nu fått inloggningsuppgifter till Vikariebanken och kan skriva i när jag kan jobba (: Vilket känns skitbra!
Ja det är ett helt sjukt system tyvärr
svar: filmen var jättebra kan jag säga! :D
kram
Var inte du ett fan av the sims? ;)
Skaffat the sims 4 än? =)
Tack! Ja, jag ska ta och sysselsätta mig så gott jag kan! Fick ett kort samtal, antar att han bara ville höra min röst eller snabbt svara på mitt sms, men han var så trött efter idag att han inte orkade prata, vilket jag förstår. Men gjorde ont att säga godnatt till honom för att sedan gå och lägga sig själv i VÅR säng :(
Jaha, haha. =)
Är det någon ny serie du hittat på slutet du börjat följa då? :)
tråkigt att ni inte fick se på närmare håll. Men kul med snorkling!
Härliga bilder! Härliga Cypern! Länge sen jag själv var där nu, fint att få se det igen! Kramiz
sv: Åh tack detsamma fina du!♥ kramar
Godmorgon! Ha en bra lördag!
svar: det tycker jag verkligen att du ska göra! :)
ha en bra lördag! kram
Sv tack detsamma
sv: Absolut! Säger till då jag testar receptet pm vad jag tycker :)
Äter du endast kyckling i proteinväg eller äter du kött också? Typ köttfärs osv?
Jag är nog inte heller nån mästerkock i köket men jag tycker det är roligt att hålla på och testa sig fram :)
Nej men det är du inte ensam alls om att tycka. Jag är också osäker med det här med barn. Jag tycker om dem absolut. Men livet förändras ju totalt när man får barn. Dem kommer ju att vara en del av sitt liv hela livet. Och mår man inte bra i sig själv ska man absolut inte skaffa barn bara för att. Man ska känna sig redo helt enkelt. Som det känns nu är jag inte redo på långa vägar, men det kan ju ändra sig också. Jag känner ju människor som fått barn när dem endast är 15 år, och det tycker jag är vääldigt tidigt.
Hur mår du annars idag?
Kramar <3
Så underbart, vill bara åka nuuu :D kram
Måste försöka få ordning på allt nu :P
Gud vilka härliga bilder!
Vad kul!! Ser såå vackert ut :D
Tråkigt att du inte kan vara med :(
Sv: Vad kul att även du tror att jag skulle passa i den frisyren! För jag blir bara sugnare och sugnare på JUST den frisyren. Det kommer att bli den! Hehe, som sagt jag tycker om att göra nya saker ;)
sv. Det andra porträttet har varit klart i ett par dagar, har bara inte fått för mig att lägga upp den än, men den kommer upp idag. :)
Tråkigt att ni inte kom staden närmre, det hade jag varit lite mer spännande. :)
hihi thanks. ;-)
Verkar toppen :) Spännande att se spökstaden, om än på håll :)
sv: Det var verkligen super gott :)
allt bra ?
åhhh så fina bilder och mysigt!
sv; jaa gör det! bästa sidan :'D
Hoppas du får en underbar lördag =)
Åhh, vill så gärna tillbaka till Cypern när jag ser dessa bilder:)
sv: Tack detsamma:) Kramisar♥
Så himla härliga & fina bilder! :D
SV: Förlåt för lite segt svar, men jag hade en kanonbra kväll hihi :D
Hoppas du får en fortsatt fin helg, kram! <3
sv: 5 dagar, eller a 5 nätter och vi bokade på mrjet.se (paketresa med flyg&hotell) :)
Åh vad underbart med cypern!
Sv: Haha ja det är samma här, har heller inte börjat städa än.. :) får väl ta mig i kragen och göra det imorgon. Då är det ändå söndag ;) haha
ja galet att man inte kan komma överens..
skulle varit spännande å besöka den så klart..
Ha en härlig helg =)
Kram
Super fina bilder :)
sv: tack detsamma :D
Mysigt!
Sv: Ja det lär nog bli en helt del bebis bilder här i bloggen! :)
sv: ja, jag tror faktiskt det nu efter mötet igår :D Kommer bli toppen! Säkert slitsamt men underbart.
Härliga bilder!
Fina bilder! Men hur länge var du i Cypern?, med tanke på alla bilder :D
sv: tack detsamma!
Via arbetsförmedlingen har jag fått de. :)
Vill du oxå jobba med hästar? kram
Vilka underbara bilder!
Kan tänka mig att ni hade det härligt på Cypern! :-)
Fick lite flashbacks när jag såg dina bilder, har varit på Cypern med :-)
Kramar/
Åh vad fina och härliga bilder!!
Sv: Eller hur! :P
Kram
Måste verkligen ha varit en helt underbar resa!
ja :D jag har varit på kryssning med mamma och hennes sambo :)
sj då?
Otroligt fina bilder!
Hejsan! Nu har jag äntligen kommit igång med nya bloggen lite smått! Hoppas allt är bra med er så hörs vi nu på http://linnea.vionno.se :) KRAAAAM
Fin bild! :D
Såå fint !
ja, bara att njuta av sista sommarvärmen nu! :)
ja, åh det var verkligen en kanonbra dag igår!
kramar! <3
Gud vad fina bilder!!
Åh så härligt det ser ut! :)
Sv: Å hoppas du mår bättre!
Fallskärm vad coolt(:
Åh, sååå underbart!
Såg verkligen härligt ut :-)
Jag älskar att snorkla så jag förstår mer än väl att du glömde ta fram kameran ... ;)
Oj, vilka vackra bilder.
Detta blåa vatten, helt underbart. Förstår att ni njöt mycket och fick uppleva mycket, det som semester och resor är till för. Roligt att få "vara med" lite på ett hörn. Tack!
Ha en finfin söndag och kram till dig.
Vad roligt att åka ut med båt, jättefina bilder :)
Vad häftig med snorkling och vilka fina bilder. :D
Haft en härlig helg? :) Buhhh jag har typ bara pluggat..
haha, jo du åker ofta. :P Vi åker en gång om året. Men nästa år blir det inte alls. Då kommer min valpis hem. :D
så fina bilder!!
Ja man får ju akta sig för spöken :o
härliga bilder!
Vilka otroligt härliga och fina bilder! Vad duktig du är :)
SV: Ja men vi hade det så otroligt mysigt, jösses! :) Hoppas din helg varit bra.
Det låter som en mysig utflykt, vad fina bilder förresten!
sv;
Ja jo, och det absolut svåra med att ha ont i ryggen är att jag alltid är så pessimistisk! Försöker dock hålla huvudet uppe och det hjälper så himla mycket med dessa snälla bloggkommentarer. Tack snälla du för omtanken!
Så synd! Tror det hade varit kul att se spökstaden från närmre håll :(
Haha ja. Tantligan!! Jag löser sudoko oftast, inte korsord, men lite samma sak!
Vilken dag åker ni?
kramar
Åh, det är så himla fint i Cypern! <3
Var själv där förra sommaren och längtar tillbaka så himla mycket!
Har kollat igenom dina bildinlägg därifrån och det är så kul att se när folk har
tagit bilder på exakt samma ställen som en själv. Man känner igen sig så himla
mycket då, hehe. (Tex på Nissi Beach).
Du har verkligen galet många kommentarer gumman, hur hinner du med att svara ???? :)
Så fint!! Vattnet ser verkligen underbart ut!
Ha ha jaaaaaa, jag ska bara vinna lite pengar så anställer jag dig som barnflicka och så sticker vi he he ...eller ännu bättre, vi sticker alla fyra men killarna tar Emil :P
Duktig du var som röstat förresten, hejja !!! :)
Kram
sv:
allt brA?=)
hoppas du har haft en bra helg
Låter som en lyckad båtresa! Har alltid velat åka sådär i luften bakom en båt, verkar så himla härligt :)
Svar: Ja, det var riktigt skönt att få ordning på det. Nu känns det helt och friskt igen :) Ja, men du passar riktigt bra i lugg minns jag.
Usch då, det låter inget kul. Skönt att du åtminstone fick komma ut på balkongen och andas in lite fisk luft. Känner du dig några bättre nu?
Hoppas du haft en bra helg! Kram
Första riktigt skolveckan är över & visst känns det bra. Men lugnt, inte det minsta. Har berg av kurslitteratur som ska läsas & denna veckan är det även fyra fulla skoldagar på det först. Det kommer bli tufft, det känner jag redan nu, men jag ska försöka hålla humöret uppe :)
Kramar
Helt underbara foton! :D
SV: Jag har tränat lite då och då nu under sommaren (mest sprungit). Men nu i höst tränar jag tennis två gånger i veckan och kanske tar mig ut och springer tillsammans med pappa om jag känner för det hehe.
Vad brukar du själv träna och hur mycket? :)
Så himla härliga bilder.
SV: hihi gulligt. Jaa! Den människan är så jävla bra.
Tack så mycket. Hoppas du haft en bra helg.
Hoppas du har en bra söndagskväll :)
Så härligt ni verkar ha haft det!
sv: Eller hur! :)
Åh så härligt det såg ut med vattnet och allt. Nu längtar jag bort ännu mer. Måste fixa en resa snart alltlså :p
Nej, lite dålig framförhållning har de ibland, men ja.. oftast brukar det ju funka ganska bra. Det är värre de dagar jag jobbar kväll och han måste iväg hux flux och jobba :/
Jag går svetsutbildningen och det är riktigt kul faktiskt! Men så har jag ju en fördel att min sambo är svetsare och kan hjälpa mig hehe
Åh så fint!:)
sv: Det är ju så mysigt att kolla på film i sängen innan man ska sova! :D Förstår att du saknar det ;)
sv: haha jo, jag kände det lite
så fina bilder!
vad roligt med en båtutflykt!
riktigt fina bilder!
ja kryssningar är alltid roligt :D
jag ursäktar sent svar då jag var i turkiet en vecka, kram!
Men åh tack fina du :) jättefina bilder!
Det låter som en trevlig utflykt och så härliga bilder :)
Kram
Åh vilka underbara bilder. Har också testat skydiving en gång. Vad tyckte du om det?
Låter och ser riktigt härligt ut!! :)
Sv: tack så mycket! :)
Så underbart. Nu har du många fina minnen med dig hem.
Kram på dig.
Himla himla fina och härliga bilder :) Hoppas du får en grym måndag!
Usch vad jag e svartsjuk nu! Ser sååå härligt ut!
Sv: Haha ja då är vi två, tycker det är så underhållande haha! :P
Jätte mysiga bilder! :)
Åh va vackert! :)
Mja lugnare nu men bröt med en annan dåre o de vart pik o skitsnack direkt från deras sida :) Så kul att se vuxna människor bete sig som 12 åringar. Märks de e osäjra som 12 åringar med :) Jaha en dag kanske nå traumatiskt händer de så de kan fokusera på annat än på mig när jag sitter å skiter ;) Hur mår du då? Kraaaam ♥